Corona Virüs Bize Ne Diyor?
19 Mart 2020
‘’BİR KADININ İKİ SEÇENEĞİ VARDIR: Ya Bir Feministtir ya da Bir Mazoşist’’
9 Eylül 2020

Sağlıklı İlişki Nasıl Kurulur?

Vitrinine baktığımız bazı ilişkileri uzaktan çok şanslı buluruz. Kendi mevcut ilişkimizle ve patnerimizle kıyaslamalar yaparız. Onlarda bak böyle şöyle diye çekiştirip dururuz sevgimizi. Oysa bir başkasının şansı ile ilgili değildir sağlıklı bir ilişki yaşaması. Çünkü şansı akla çeviremeyiz ama aklımızı şansa çevirebiliriz. Bu durum sadece ilişkisi olanlar için değil yalnız olanlar içinde geçerlidir. Yalnızım çünkü aşkta şansızım diyenler bir şansın gelmesini ve herşeyin diledikleri hayallerinde ki gibi olmasını beklerler. Bu mucize gerçekleşmeyeceği gibi uzun zaman kaybına yol açabilir.  Ayrıca kendimize kene gibi yapıştırdığımız şansızım etiketi kaderimiz olmaya başlar. Çünkü neyi tekrarlarsak onu yaşarken çoğu zaman kendimizi buluruz. İyiyi de kötüyü de insan kendi hayatına çağırabilir.

Şans dediğimiz faktör ortamın, kişinin, zamanın istenilen doğrultuda olmasıyla değil; mevcut koşulları lehimize çevirebilme kapasitesi ile ilgilidir. İlişkiler de şans, ilişki yönetimini sağlayabilmekten yani aklımızı da kalbimizi dinlerken duyabilmekten geçiyor. Duygular mantık kanallarını tıkayıcıda açıcı da olabilir. Yeter ki doz zehirlenmesi olmasın. Birçok sevgili değişmenin yorumu, hiç yalnız kalmıyor onu seven birileri hep var gibi yorumlamak ya da evli  ne kadar mutlu ben neden değilim ile kıyaslamaksa şansı çok yalnız yerde tüketiyoruz. Şansı arayacağınız nokta başkasının ekseninde ya da ilişkisinde olmamalı. Eğer bir ilişkiniz yoksa ve kendini tekrarlayan olumsuz deneyimler varsa nerede aynı hatanın yapıldığını görebilmek şanstır. İlişkiniz varsa ve mutsuzsanız bu ilişkinin nasıl geliştirilebileceğini çalışmak şanstır.

 Patnerinizle anlaşamıyorsanız ilişki kalitenizi nelerin artıracağını bulmak şanstır. Ve şansı her koşulda kendiniz yaratır ya da yok ederseniz. Şans olduğunuz yerde kucağınıza düşmeyecektir. Aşkı şansla beslemekte, elinizde olan şanslı durumları aç bırakmakta kendi çabanızdadır. İlişkilerde ‘’ben ne şansız insanım’’ söylemi hem kendinizi değersizim algınızı yoğunlaştırırken karşı tarafa da suçluluk duygularını artırır ve tartışmalara zemin hazırlar. Aşkta şansın artmasını istiyorsak öncelikle duyguların sorumluluğunu alarak ilerlemek gerekiyor. Ve şansa gereksinim duyduğunuz yalnızlığınızın ya da ilişkinizin nasıl değişebileceğini; gelişebileceğini fark etmek aşkta şansınızı artırıyor. Şanslı olduğunuzu ve şanslı bir ilişki içinde olduğunu dile getirmek ise tartışmaya zemin hazırlamayacağı gibi ilişkinin nabzınıda düzenliyor. Bu kanaldan iletişim kurmaya çalışan çiftler eksiklerini tartışmak yerine, nasıl ilişkilerini zengileştirebileceklerini sağlıklı bir iletişim kurarak konuşabiliyorlar. O yüzden şansızlık etiketini ilk adımda kendimizden sonrasında ilişkimizden kaldırmakla ilk adım için önemlidir. Tüm bu ve benzeri sorunların üstesinden gelinemediğinde ise çift terapisi alınması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik koruma altında.