Çocuklara Koyduğunuz Kurallar Önemli Değil
12 Haziran 2018
Aşkın Zıt Kutupları
28 Temmuz 2018

Ayrılık Acısı

Önce Barışın Sonra Cinsellik Yaşayın

                                        Ayrılık Acısı

Uzun yıllar birlikte olduğunuz patneriniz ile bazen işler yolunda gitmeyebilir. Herkesin mutlu son görmek istediği ilişkiniz beklenilen mevkiye gelmeden, beklemediğiniz bir ayrılık ile bir anda sonlanabilir. Ani kavgalar, fikir ayrılıkları, sınır ihlalleri, aile uyuşmazlıkları, ihanetler, inatlaşmalar, güç savaşları, uyumsuzluklar ve sadakatsizlik gibi benzeri durumlar ilişkilerin bitme nedenleri arasındadır. Kendinize benzettiğiniz, ortak birçok yönünüz olduğunu zannettiğiniz ve hayranlık duyduğunuz patneriniz ile birden son durağa gelebilirsiniz. Geçirmiş olduğunuz zaman, anılar, mücadeleler, fedakarlıklar, hayalleriniz, iyi ve kötü tüm yaşantılarınız birden çöp olmuş gibi hissedebilirsiniz.

Ayrılık Acısı Es Geçilmez

Özellikle bir tarafın tamamen istekli olmadığı ayrılıklarda, kişiler ayrılık sonrası üzülmeyi reddedebilirler. Bu kabullenmeyiş ile kendinizi ayrıldıktan sonra da mutlu görünmek, acı çekmiyormuş gibi davranmak ve sanki uzun süredir aranılan özgürlüğe kavuşulmuş gibi bir role sokmak olağandır. Çünkü kişi ayrılıkla birlikte, yasını da reddetmiştir. Kabullenilmeyen ve eksik yaşanan acılar evinizin ortasında oturmuş bir fili görmemeye benzer. Ayrılık sonrasında hızlıca değişen duygu durumunuz aslında ayrılık acısını hemen atlattığınız ya da hiç üzülmediğiniz anlamına gelmediği gibi kişinin bu üzüntüyü bir süre yaşaması sağlıklıdır. Şöyle ki ölüm, ayrılık, boşanma, travma gibi tüm durumlarda bir kayıp vardır. Sevdiğimiz birini kaybettiğimizde o kişiyi bir daha göremeyecek olmakla birlikte, kişi ile olan aranızda ki ilişkinizi ve bu ilişkide ki rollerinizde sonlandırmışsınızdır. Boşanmalarda da benzer durum vardır yalnızca eşinizden ayrılmazsınız karılık kocalık rolünüz de yaşamını yitirir. Sadece bir insanın kaybı değil ,herhangi bir travmatik durum yaşadığınızda bir nesne üzerinden de kaybınız olabilir. Arabanız çalındığında, cüzdanınız kaybolduğunda bir nesnesel kayıp vardır. Her kaybında yaratacağı bir duygu vardır. Bu duyguyu atlamak o duyguyu yok etmeyeceği gibi olur olmaz bir zamanda tekrar karşınızda dirilmesini sağlayacaktır. Her kayıptan sonra mutlaka o kaybın yasının yaşanmasına insani olarak ihtiyacımız vardır.

Tüm ilişkilerde geçen iyi kötü zamanlar olduğu gibi, geçmiş yaşantınız ayrılıkla birlikte çöpe gitmemiştir. Mutlaka geçen güzel günlerin yaralı deneyimleri, mutlu anları olmuştur ve zaman boşuna akmamıştır. Kötü günlerinizin de size kattıkları vardır mutlaka şuan ki haliniz ile önceki halinizin farkının inşasında görevli olmuşlardır. Bu yüzden her ayrılık, her kayıp üzüntüyü ve bastırılan duyguları yaşamayı hak eder. İlişkiniz ve patneriniz ile birlikte sevgililik rolünüz ve bu role ait tüm davranımlarınızı da kaybetmişsizdir. Ayrılığın vereceği acıdan kaçmak, yok saymak ya da görmezden gelerek kendinizi farklı hissetmeye zorlamak, halının altına tozu süpürmekten başka bir etki yaratmayacaktır. Yasınızı belli bir süre yaşanmanız bu yüzden gerekli ve olağandır. Belli bir süre sonra kabulleniş ve yeni hayata alışma evreleriyle kişiler kendilerini toparlamaya yeni düzenlerini oluşturmaya başlayacaktır. Ancak bazı durumlarda yaşanması gereken yasın süresi fazlaca uzadığında kişi psikoterapi almaktan çekinmemelidir. Ayrılığın acısını bastırarak biriktirmeden yaşanmasına izin vermek, sizi daha hızlıca acınızdan uzaklaştırmaya yarayacaktır…

Uzman Klinik Psikolog Merve Savaşkan

2 Comments

 1. Arturo dedi ki:

  What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this
  I’ve found
  It absolutely helpful and it has aided me
  out loads. I am hoping to give a contribution other users like
  its aided
  me. Great job.

 2. Dwain dedi ki:

  Hmm it looks like your blog
  ate my first comment (it was super long) so I
  guess I’ll just sum it up what I had written and say,
  I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the
  whole
  thing. Do you have any suggestions
  for first-time blog
  writers? I’d really appreciate it.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik koruma altında.